Samsung 477 HG49NE477HF 49" LED-LCD TV - HDTV - Direct LED Backlight - 1920 x 1080 Resolution
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
23
quantity
Product details
Category
Sound System Dolby Digital Plus
Energy Consumption per Year 91 kWh
USB Yes
HDMI Yes
Maximum Resolution 1920 x 1080
Scan Format 1080p
Video Signal Standard HDTV
Aspect Ratio 16:9
Features LYNK DRM
Progressive Scan
Pro:Idiom
Settings Cloning Capability
Media Player
Hotel Mode
Viewable Screen Size 49"
Backlight Technology Direct LED
Electronic Program Guide Yes
Screen Size Class 49" (1244.60 mm)
Product Type LED-LCD TV
Manufacturer Part Number HG49NE477HFXZA
Manufacturer Website Address http://www.samsung.ca
Manufacturer Samsung
Product Model HG49NE477HF
Product Name HG49NE477HF LED-LCD TV
Product Series 477
Brand Name Samsung
Weight (Approximate) 10.30 kg
Height 25.60" (650.24 mm)
Width 44" (1117.60 mm)
Depth 2.90" (73.66 mm)
Weight with Stand (Approximate) 13.29 kg
VESA Mount Standard 200 x 200
Height with Stand 27.60" (701.04 mm)
Width with Stand 44" (1117.60 mm)
Depth with Stand 8.90" (226.06 mm)